محصولات فولاد گستران حامی

انواع تیرآهن استاندارد ایرانی - آسیایی و اروپایی

از مهمترین اجزای سخت افزاری و نشاندهنده مرغوبیت و ویژگیهای یک ساختمان است ، تیرآهن ها دارای سه نوع استاندارد می باشند :

  • تیرآهن IPE : این تیرآهن در ایران و اروپا تولید می شود . ضخامت بال های آن تغییر پذیر نمی باشد
  • تیرآهن INP : عمده این تیرآهن در بازارهای چین و روسیه عرضه می شود. هرچه ضخامت بال های آن ها از جان تیرآهن کاهش یابد ضخامت بال ها کمتر می شود .
  • تیرآهن IPB : تیرآهن عریض یا بال پهن همانند H

هنگامی که علامت V در کنار نام تیرآهن قرار می گیرد به معنی آن است که تیرآهن سنگین وزن است و هرگاه که حرف L در کنار نام تیرآهن قرار گرفت بدان معناست که تیرآهن سبک وزن است .

انواع میلگرد (آرماتور)

میلگرد یا آرماتور ، فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می گیرد . فولادی که به این منظور در سازه های بتن آرمه به کار می رود به شکل سیم یا میلگرد می باشدو فولاد میلگرد نامیده می شود . درکشورهای مختلف میلگرد (آرماتور) با استانداردهای متفاوتی تولید می شود و در هر استانداردی طبقه بندی مشخصی در ارتباط به خواص مکانیکی فولاد ها وجود دارد . در ایران قسمت عمده فولادهای میلگرد (آرماتور) که توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می شوند با استاندارد روسی مطابقت دارند که به سه گروه تقسیم می شود :

  • میلگرد (آرماتور) نوع 1-A : صاف بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی آن به ترتیب 2300 و 2800 کیلوگرم بر سانتی مترمربع می باشد .
  • میلگرد (آرماتور) نوع 2-A : از نوع آجدار با مقاومت تسلیم 3000 و مقامت کششی 5000 کیلوگرم برسانتی مترمربع است .
  • میلگرد (آرماتور) نوع 3-A : از نوع آجدار با مقاومت تسلیم 4000 و مقاومت کششی 6000 کیلوگرم بر سانتی مترمربع می باشد .

انواع ورق فولادی و گالوانیزه

  • ورق های سیاه : به ورق هایی می گویند که کاربردهای ساختمانی دارد و از نظر کیفیت به اصطلاح از ST33 شروع می شود و به ST52 ختم می شود .
  • ورق های اسیدشویی : از ورق های گرم تولید می شود که طی پروسه ای اسید شویی می شوند زغال های سطحی ورق و مقداری از ناخالصی ها گرفته می شود و قدری ظاهر ورق براق تر می شود یعنی نزدیک به ورق روغنی است .
  • ورق های گالوانیزه : از ورق های سرد ( روغنی ) تولید می شود که ورق ها طی پروسه ای نسبتاً طولانی در تمام سطح ورق مقدار چندین میکرون فلز روی را در سطح ورق می نشانند تا ورق در مقابل زنگ زدگی مقاوم شود و هر چه مقدار فلز روی ( zn ) بیشتر پوشانده شده باشد اصطلاحاً کتینگ ورق بالاتر می رود . ورق های چینی معمولاً کتینگ 100 الی 120 و ورق های کره ای ژاپنی و غیره تا کتینگ 180 را دارا می باشند .
  • ورق سیاه : در 2نوع صنعتی و معمولی و در استانداردهای مختلف تولید می شود که این مجموعه تنها در نوع معمولی آن استاندارد ST37 را و در نوع صنعتی آن استاندارد ST52 را دارد . ورق سیاه ST37 بیشتر برای مصارف ساختمانی و ورق های صنعتی در مصارف پروژه های صنعتی کاربرد دارد .

انواع پروفیل نبشی

مقطعی است که در سازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . نبشی از مهمترین پروفیل های ساختمانی می باشد که به صورت مرکب و منفرد در ساختمان ها به کار می رود . نبشی جهت اتصالات پل ها به ستون ها و یا تیرآهن ها به بیم های باربر و اتصالات ستون ها به ضخامت در فونداسیون و همچنین برای ساختن ستون و خرپا به کار می رود . در برخی سازه ها مانند سازه های مربوط به آسانسور ها ، نبشی های خرد شده مورد استفاده قرار می گیرند که اصطلاحاً نبشی لقمه گفته می شوند .